C


To my - 25 Nowohucka Drużyna Harcerzy im. hm. RP Stanisława Sedlaczka.
Mówią o nas Zielona 25 - bo nosimy zielone chusty i numer "25". Jesteśmy męską drużyną harcerską działającą na terenie krakowskiej Nowej Huty. Wspólnie z harcerkami i zuchami zajmujemy harcówkę, która znajduje się w podziemiach budynku na osiedlu Wysokim 22. Można nas tam spotkać w środy od godz. 17ej.
Funkcję drużynowego pełni phm. Paweł Duran HR.

                                          Symbolika i tradycje.

Nasza drużyna wywodzi się bezpośrednio od krakowskiej Dziewiętnastki - jednego z najbardziej znanych środowisk harcerskich, które powstało w 1931 r. ze zbuntowanej Gromady Wybranieckich - jednego z plutonów Czarnej XIII Krakowskiej - drużyny założonej w 1918 r.
Różne są kolory harcerskich chust.
Barwą naszej drużyny jest kolor zielony, oznaczający las, który w historii wielokrotnie był schronieniem dla walczących o wolność naszej Ojczyzny.
W 2022 roku na naszych naramiennikach pojawiły się Orzełki Hallerczyków, które zastąpiły wyszywany dotychczas numer drużyny - jest to oznaka przynależności do 201 Ochotniczego Związku Drużyn im. gen. Józefa Hallera.

Trochę historii...

Początki środowiska sięgają sierpnia 2009 roku, kiedy to w ramach Hufca ZHP Kraków – Krowodrza, grupa instruktorów wywodzących się z 19 KLDH, podejmuje się reaktywacji środowiska harcerskiego w Mydlnikach. Rozpoczęły się poszukiwania tradycji, do których młoda drużyna mogłaby nawiązać. Najstarsza informacja, do której dotarliśmy, to archiwalny rozkaz Komendanta Chorągwi Harcerzy z 1934 roku, z którego wynikało, że działająca w Mydlnikach drużyna nosiła numer „25”. Niestety nie udało ustalić jakie barwy były używane, więc przyjęto zielony kolor chust. Jednak działalność na terenie Mydlnik nie była Zielonej 25 pisana.

Rok później, Zielona 25 znalazła swoje miejsce przy OSP Kostrze, gdzie młodsza sekcja młodzieżowej drużyny pożarniczej, rozpoczęła pracę metodą harcerską. Wiązało się to ze zmianą przydziału służbowego do Hufca ZHP Kraków – Podgórze. I tak z od 1 września 2010 roku, za zgodą Zarządu OSP Kostrze i Komendantki Hufca Kraków - Podgórze, rozpoczęła działalność jako drużyna próbna. Nowa jednostka od początku pracowała ze specjalnością pożarniczą (jako jedyna w Krakowie) i funkcjonowała jako jeden z pododdziałów OSP, związana była również z ruchem programowo - metodycznym "Krąg Płaskiego Węzła" (zrzeszającym środowiska ZHP stosujące tradycyjną metodykę harcerską).

3 kwietnia 2011, rozkazem Komendanta Hufca L.4/2011 - 25 Harcerska Drużyna Pożarnicza przy OSP Kostrze oficjalnie zakończyła okres próbny, stając się pełnoprawną jednostką związkową. Miesiąc później Zielona 25 rozpoczęła Kampanię Bohater, która zostaje zakończona 1 października 2012r. Środowisko przyjmuje imię hm. RP Stanisława Sedlaczka.

Na początku 2013 roku w 25 HDP działały 2 zastępy harcerzy i 1 zastęp harcerek, a drużyna na dobre wpisała się w krajobraz Kostrza, aktywnie uczestnicząc w życiu Straży i wspólnoty lokalnej.

4 listopada 2013 r. funkcję drużynowego przejął dh Filip Tadel. Przez pewien czas (do osiągnięcia pełnoletności przez nowego drużynowego) opiekę nad drużyną pełnił dotychczasowy drużynowy phm. Paweł Duran. Pod wodzą druha Filipa drużyna działała do letniego obozu 2015 roku. Po wakacyjnej przerwie nie podjęto pracy, czego skutkiem było jej formalne rozwiązanie w październiku 2015r.

W lutym 2020 w krakowskiej Nowej Hucie, z inicjatywy hm. Krzysztofa Miki, został założony Krąg Starszoharcerski "Źródło", wkrótce przystąpił do niego założyciel i pierwszy drużynowy "Zielonej 25" - phm. Paweł Duran. Po wielu dyskusjach i rozważaniach na temat funkcjonowania, postanowiono działać niezależnie. I tak 17 września 2020r. reaktywowany został Związek Wolnego Harcerstwa Polskiego "Szare Polówki", który został zarejestrowany jako stowarzyszenie zwykłe. Niedługo po tym fakcie, 11 listopada 2020 rozkazem L.1/2020, Naczelnik ZWHP powołał do działania, środowisko kontynuujące tradycje "Zielonej 25".
Od 12 listopada 2021,
25 Nowohucka Drużyna Harcerzy jest częścią
201 Ochotniczego Związku Drużyn im. gen. Józefa Hallera.